$755.00
TAU 3-EXP65201 EXPEDITION 6.5CRD 20 5R BLK
17 in stock
- Description
- Additional information
Description
The Taurus Expedition is designed by hunters, built for hunters, and ready for your biggest adventure. Based around the Remington 700 action, the Expedition often delivers sub-MOA accuracy, thanks to its hammer-forged barrel. Features Expedition feeds from AICS pattern magazines; the stock features a scalloped cut, designed to make the gun rest perfectly in gun saddles, MLOK attachment point on the bottom of the stock or the integrated Spartan Precision attachment point.
Additional information
| UPC | 725327941569 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 3-EXP65201 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 9.0 |
| Sights | No |


Reviews
There are no reviews yet.