$788.00
Diamondback DB1718O001 DB15 7.62x39mm 28+1 16″, Black, Carbon Lower, Magpul CTR Stock, Magpul K2 Grip, Flash Hider
1 in stock
- Description
- Additional information
Description
This Diamondback DB15 Rifle features a carbine-length, medium 4150 chrome moly barrel, mid-length gas system and a shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier. It utilizes a 15″ M-Lok handguard, Magpul MOE-K2 grip, and a Magpul CTR stock. This model has a Diamondback Carbon lower receiver.
Additional information
| UPC | 810035755529 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB1718O001 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 |
| Number of Magazines | 1 28 rd. |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:9.50" |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Optic Ready |
| Thread Pattern | 5/8"-24 |
| ATF Type | Rifle |
| Length | |
| Model | |
| Package Height | 9.0 |
| Package Width | 3.5 |
| Shipping Weight | 8.6 |


Reviews
There are no reviews yet.