FN 509 MIDSIZE MRD 9MM LUGER – 2-15RD FDE
$773.00
FN 509 MIDSIZE MRD 9MM LUGER – 2-15RD FDE
22 in stock
Share on
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.55 X 8.40 X 11.20 | |
| Height | 2.5500 | |
| Width | 8.4000 | |
| Length | 11.2000 | |
| OPTIC FOOTPRINT | MULTIPLE | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | COLORED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 15.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | FIXED | |
| FRAME COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| SLIDE COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN OUNCES | 26.5000 | |
| OTHER FEATURES: | STRIKER FIRED, | |
| NO MANUAL SAFETY, | ||
| 5.5 to 7.5LB TRIGGER PULL, | ||
| FULLY AMBIDEXTROUS, | ||
| LOADED CHAMBER INDICATOR | ||
| SHIPS WITH TWO MAGAZINES | ||
| AND SOFT PISTOL CASE, | ||
| MRD-LOW PROFILE OPTICS | ||
| MOUNTING SYSTEM FOR MOUNTING | ||
| MINI RED DOT OPTICS | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Additional information
| UPC | 845737011567 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66100741 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.2 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.15 |
| Sights | Optics Ready |
| Sights Type | Co-Witness Iron |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Units per Box | 1 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


Reviews
There are no reviews yet.