$2,576.00
B&T Firearms 500003AB SPC9 9mm Luger 33+1 9.10″, Black, Buffer Tube Stock, Polymer Grip (OEM Mag)
Out of stock
- Description
- Additional information
Description
Lightweight and reliable, well balanced and accurate, safe and modular the SPC9 checks all the boxes and is one of the lightest recoiling 9mm carbines available, thanks to B&Ts innovative and effective hydraulic buffer system.
Additional information
| UPC | 840225709186 |
|---|---|
| Manufacturer | B&T |
| Manufacturer Part Number | BT500003AB |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 9.10" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | Optic Ready |
| Model | |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Package Width | 13.0 |
| Package Height | 3.0 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Length | |
| ATF Type | PISTOL |
| Shipping Weight | 10.05 |
| Sights Type | Adjustable Sights |


Reviews
There are no reviews yet.