$1,910.00
BGA B-14 CREST 6.5CREED FLUTED STEEL
4 in stock
- Description
- Additional information
Description
THE NEW B-14 SQUARED CONCEPT IS ANCHORED BY A MONOCOQUE STOCK. CREATED 100% IN CARBON FIBER THIS STOCK HAS AN INTERNAL SPINE THAT PROVIDES GREATER RIGIDITY AND STRENGTH MAKING IT NEARLY INDESTRUCTABLE. – FEATURING THIS NEW STOCK OUR B-14 ACTION AND OUR WELL-KNOWN BARRELS WEVE BLENDED ALL THE ADVANTAGES OF THE B-14 MODEL SERIES INTO SOMETHING UNIQUE WHICH WE HAVE CALLED B-14 SQUARED. – Designed for the highest standard of mountain hunting adventures the B-14 Squared Crest is an ultralight high-performance rifle inspired to meet the needs of the most demanding backcountry hunters. This 100% carbon fiber stock is designed with industry leading technologies to withstand anything you throw at it. – Barrel 4140 CrMo Steel – Finish Sniper Grey Cerakote – Stock 100% Carbon Fiber with Carbon Spine
Additional information
| UPC | 043125016693 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S752 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Sniper Gray Cerakote |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 |
| Length | |
| Magazine Included | 1 x 3-Round |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 2.8 |
| Package Width | 8.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Two-Position |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.