$790.00
BFT47 Core Rifle Kona Brown
Out of stock
- Description
- Additional information
Description
This All-American rifle directly answers the requests of the American consumer with the additions to the already dependable platform of a bulged/forged front trunnion, enhanced safety and bolt hold open, optics rail, cleaning rod, and bayonet lug, all based on a 1.5mm stamped receiver, and complemented with high quality American maple furniture. This new flagship rifle of Century Arms is truly the culmination of American engineering at its finest!
Additional information
| UPC | 787450810488 |
|---|---|
| Manufacturer | Century Arms |
| Manufacturer Part Number | RI4577-N |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 30 |
| Length | |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 12.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | AK |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Safety | Manual |
| Shipping Weight | 10.1 |
| Sights | Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Units per Box | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.