$1,848.00
FN PS90 STANDARD 5.7X28MM – 10-SHOT FDE
Out of stock
- Description
- Additional information
Description
| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 4.75 X 10.35 X 28.95 | |
| Height | 4.7500 | |
| Width | 10.3500 | |
| Length | 28.9500 | |
| CALIBER | 5.7X28 | |
| TYPE ACTION | SEMI-AUTOMATIC | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN POUNDS | 6.28 | |
| METAL COLOR | N | |
| TYPE OF RIFLE | MODERN SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | Ambidextrous Charging Handles | |
| HAS SIGHTS (a small hole in | ||
| the rail with a small blade) | ||
| Has one Picatinny Rail on Top | ||
| which can be used to mount a | ||
| Red-Dot, Scope, or other optic | ||
| Unique Horizontal Box Magazine | ||
| Flash Suppressor on Barrel | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
| NO SALE TO ILLINOIS PICA | ||
Additional information
| UPC | 845737019426 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 3848950511 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16.04" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 10 rd. |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | Backup Iron |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Length | |
| Package Height | 4.85 |
| Package Width | 10.25 |
| Product Type | Rifle |
| Shipping Weight | 9.85 |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


Reviews
There are no reviews yet.