$812.00
FN 66100723 509 MRD 9mm Luger 10+1 Black Flat Dark Earth PVD Flat Dark Earth
1 in stock
- Description
- Additional information
Description
The FN 509 MRD full size pistol equipped with the patented Low Profile Optics Mounting System for users who want a full-sized duty-style pistol for personal or home defense. The pistol is chambered in 9mm and features a 4.50″ cold hammer-forged barrel featuring the FN 509 signature recessed target crown to protect rifling, maintain accuracy and performance throughout the lifespan of the pistol. The slide and frame offer a secure grip and reduced recoil. Includes FN logo soft case, two 10rd magazines, three interchangeable backstraps, four MRD mounting plates, owners manual and gun lock.
Additional information
| UPC | 845737011840 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66100723 |
| Action | Double Action Only |
| Barrel Length | 4.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Model | |
| Product Type | Striker Fired |
| Safety | No Manual |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | Adjustable Sights |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.6 |
| Package Width | 8.3 |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |


Reviews
There are no reviews yet.