$1,179.00
Hekcler and Koch VP9Tac 9mm Optics Ready 4.7″ 2-17 Rounds Magazine Threaded Barrel- Black
Out of stock
- Description
- Additional information
Description
The VP9 Tactical OR stands out with its 4.7” hammer-forged barrel with threaded muzzle and suppressor-height sights. These sights provide a 1/3 co-witness through the window of a red dot sight while remaining visible over the top of most suppressors. Additionally, this model includes an optics cut that, when combined with one of five available adapter plates, accepts most popular red dot sights. Just add the appropriate suppressor and/or optic with no additional modifications needed.
Additional information
| UPC | 642230269644 |
|---|---|
| Manufacturer | Heckler & Koch / H&K |
| Manufacturer Part Number | 81001155 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 4.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 17 |
| Model | |
| Product Type | Striker Fired |
| Shipping Weight | 3.4 |
| Sights | Night Sights |
| ATF Type | PISTOL |
| Length | |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.4 |
| Package Width | 8.5 |
| Rate of Twist | 1-in-9.8" |
| Sights Type | FIXED |
| State Restriction (CA) | NO SALE TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |


Reviews
There are no reviews yet.