$1,392.00
KIMBER 1911 CAMP GUARD 10 10MM 5
3 in stock
- Description
- Additional information
Description
Designed in collaboration with RMEF for use in the backcountry the Camp Guard 10 is a comfortable-to-carry handgun that combines sought-after personal defense features with the stopping power required for the largest of predators. Kimber is a proud sponsor of RMEF. – Specifications – Height (inches) 90° from barrel: 5.25 – Weight (ounces) with empty magazine: 38 – Length (inches):8.7 – Magazine capacity: 8 – Recoil spring (pounds): 18.5 – 30 lines-per-inch front strap checkering – Full-length guide rod – Frame Material: Stainless steel – Finish: Satin silver – Width (inches): 1.28 – Round heel frame – Slide Material: Stainless steel – Finish: KimPro matte black – Front serrations – Barrel Length (inches): 5 – Material: Stainless steel – Twist rate (left hand): 16 – Stainless steel match grade bushing – Sights Tactical wedge night sights Radius (inches): 6.8 – Grips Rosewood – Trigger Premium Aluminum Factory setting (approximate pounds): 4-5
Additional information
| UPC | 669278302331 |
|---|---|
| Manufacturer | Kimber |
| Manufacturer Part Number | 3000233 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | PISTOL |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 10mm |
| Capacity | 8 + 1 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 8 rd. |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | 1911 |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Safety | Beavertail |
| Shipping Weight | 4.15 |
| Sights | Fixed Novak-Style Sights |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Slide Description | Serrated |
| Units per Box | 1 |


Reviews
There are no reviews yet.