$1,738.00
KRISS VECTOR SBR G3 9MM 5.5 FDE 40RD
Out of stock
- Description
- Additional information
Description
Caliber 9X19 – Model Vector SBR – Action Semi-Automatic – Operating System Closed Bolt Delayed Blowback – Barrel Length 5.5 in / 139.7 mm – Overall Length Collapsed 24.25 in / 615.9 mm – Overall Length Extended 26.2 in / 665.9 mm – Magazine(s) included (1) 40 Rounds – Color Flat Dark Earth – Weight 6.4 lbs / 2.9 kg – Barrel Material 4140 Chrome Moly – Barrel Finish Black Nitride (QPQ) – Barrel Threading 1/2 x 28 RH – Trigger Type Pivoting Single Stage – Stock KRISS Ambidextrous Telescopic Folding Stock
Additional information
| UPC | 810172121645 |
|---|---|
| Manufacturer | Kriss TDI |
| Manufacturer Part Number | KV903SFD00 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHORT BARREL RIFLE |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 40 + 1 |
| Model | |
| Number of Magazines | 1 40 rd. |
| Product Type | SBR |
| Rate of Twist | 1-IN-10" |
| Shipping Weight | 0.0 |
| Sights | Low Profile Flip Up Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
Related products
-
Sale!
Master Category, don't useWojtek Weaponry Beanie!
$20.00Original price was: $20.00.$18.00Current price is: $18.00. Read more


Reviews
There are no reviews yet.