Scout Rifle .350 Legend LE
$1,184.00
Scout Rifle .350 Legend LE
4 in stock
Description
Forward-mounted Picatinny rail allows for the mounting of modern optics, like an intermediate eye relief scope (not included), for ”both eyes open” sighting and rapid target acquisition. Built-in, accurate sighting system with adjustable ghost ring rear aperture sight and a non-glare, protected blade front sight. Detachable box magazine with push-forward magazine release just forward of the trigger guard. Integral scope mounts, machined directly on the solid-steel receiver, provide a stable mounting surface for included scope rings, eliminating a potential source of looseness and inaccuracy in the field. Soft-rubber buttpad with buttpad spacers allows the rifle to be properly sized for different shooters or varying levels of outerwear (three, 1/2” spacers included). Free-floating, cold hammer-forged barrel results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity. Rugged and reliable glass-reinforced nylon trigger guard and magazine well. Non-rotating, Mauser-type controlled round feed extractor is among the most positive case extraction systems ever invented, and features a fixed blade-type ejector that positively ejects the empty cases as the bolt is moved fully rearward. Lightweight synthetic stock models feature a forward aluminum bedding block and rear aluminum pillar that positively locate the receiver. Also includes: rugged, one-piece, stainless steel bolt; three-position safety; sling swivel studs.
Additional information
| UPC | 736676068418 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 06841 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .350 Legend |
| Capacity | 4 |
| Length | |
| Model | |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Shipping Weight | 9.52 |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Barrel Finish | MATTE BLACK |
| Number of Magazines | 1 5 rd. |
| Package Height | 4.4 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Rifle |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Thread Pattern | 1/2"-28 x 0.4" tpi |
| Units per Box | 1 |

Reviews
There are no reviews yet.