SPG HC9319BOSPLCGU25 HC 9M (133051) GEARUP25
$676.00
SPG HC9319BOSPLCGU25 HC 9M (133051) GEARUP25
Out of stock
Share on
Description
Springfield Armory micro-compact Hellcat features unique top slide serrations to maximize your grip on the slide; rear slide deck is cut to accept a micro red dot; non-proprietary accessory rail allows you to accessories with your favorite light and/or laser; Tritium/Luminescent front sight, Tactical Rack U-Notch rear sight; reversible mag release, loaded chamber indicator and custom pressure activated grip texture. Gear Up 25 package includes Crimson Trace CT-1500 Red Dot Optic, 5 magazines and dual range bag.
Additional information
| UPC | 706397990237 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HC9319BOSPLC-GU25 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Model | |
| Product Type | Striker Fired |
| Shipping Weight | 4.082 |
| Sights | Tritium Night Sights |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Number of Magazines | 3 |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Sights Type | FIXED |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |


Reviews
There are no reviews yet.